ВидеоИменинникНа слухуТОП

Така любов буває раз в ніколи — Ліні Костенко 89 років

Така любов буває раз в ніколи - Ліні Костенко 89 років

Ліна Костенко — геніальна поетеса та письменниця, чиї вірші читають навіть коментатори під час футбольних матчів. 19 березня моральному авторитету української літератури виповнюється 89 років.

Така любов буває раз в ніколи - Ліні Костенко 89 років

Фото з сайта www.vikipedia.org

Ліна Василівна Костенко народилася у сім’ї вчителі у місті Ржищеві на Київщині. Перші вірші випустила в 16 років.

Одразу після завершення навчання Ліна Костенко видала свою дебютну збірку поезій «Проміння землі». Поетесі одразу вдалося завоювати любов та повагу українців, але не всім подобалася її творча діяльність.

«Зоряний інтеграл» 1962 року заборонила до друку цензура, і відтоді ім’я Ліни Костенко зникло на 15 років. Увесь цей час поетеса писала «в шухляду» та стала однією з ключоваих фігур покоління українських шістдесятників.

Повернутися до читачів Костенко змогли лише 1977 року. Тоді опублікували збірку її віршів «Над берегами вічної ріки», а 1979-го — історичний роман у віршах «Маруся Чурай», який чекав свого виходу 6 років. За нього поетеса отримала Державну премію імені Тараса Шевченка.

2010 року письменниця видала свій перший прозовий твір «Записки українського самашедшого», що викликав великий ажіотаж. У січні 2011 року поетеса вирушила в тур-презентацію свого першого роману, але 9 лютого вона перервала свій тур через особисту образу.

Про чоловіків Ліни Костенко відомо не так багато, як зрештою і про її життя загалом. Письменниця була двічі одруженою. Перший шлюб з Єжи-Яном Пахльовським, що став батьком дочки Костенко письменниці Оксани Пахльовської, протривав недовго, бо вони не зійшлись характерами.

Далі Костенко мала стосунки з Аркадієм Добровольським, письменником і перекладачем, який пройшов сталінські табори. Тоді поетесі було 28, а йому – 48. Знову не склалося.

Другий шлюб Костенко взяла із директором кіностудії імені Довженка Василем Цвіркуновим. Разом вони прожили 25 років, аж до його смерті. Від цих стосунків Ліна Костенко народила сина Василя.

Про інші романи письменниці відомо ще менше. Подейкували, що в неї був закоханий Василь Симоненко, а от Дмитро Павличко не так давно зізнався, що досі береже коробку сірників, куплених кілька десятиліть тому, аби прикурити їй цигарку.

«Ліна Костенко була екстравагантною й курила», – згадував Павличко.

Така любов буває раз в ніколи - Ліні Костенко 89 років
Фото з сайту molbuk.ua

Ліна Костенко вміє говорити “ні”. Вона відмовилася і від премії «Золотий письменник України», не пояснивши нічого жодним словом, і від звання Героя України, яке хотів їй вручити Ющенко. А фраза «Політичної біжутерії не ношу» стала мало не афоризмом.

Ми відібрали для вас кілька яскравих і сильних цитат Ліни Василівни. Це реальний must read!

Про любов

Пристрасть – це натхнення тіла, а кохання – це натхнення душі. Любов як функції геніталій залишмо приматам. Мені потрібен космос її очей.

***

Моя любов чолом сягала неба, а Гриць ходив ногами по землі (з роману у віршах «Маруся Чурай»).

***

Скільки років кохаю, а закохуюсь в тебе щодня.

***

Несказане лишилось несказанним.

***

Така любов буває раз в ніколи.

Про людей

Чужа душа — то, кажуть, темний ліс.

А я кажу: не кожна, ой не кожна!

Чужа душа — то тихе море сліз.

Плювати в неї — гріх тяжкий, не можна.

***

Нашого цвіту по всіх борделях світу.

***

Огидна річ – наша терплячість. Наша звичка відмовляти собі у всьому. Так все може відмовитися від нас.

***

Манія величі – це хвороба. Комплекс меншовартості – теж хвороба. Тільки ще гірша. Бо від манії величі станеш іспанським королем, як Поприщін у Гоголя. А від комплексу меншовартості відчуєш себе комахаю і побіжиш по стіні, як Грегор у Кафки.

***

І все на світі треба пережити, бо кожен фініш — це по суті старт. І наперед не треба ворожити, і за минулим плакати не варт…

Про жінок

Жінка – як музика, її можна любити навіть не дуже розуміючи.

***

Там, де в жінок не розвинуте почуття честі й гідності, процвітає моральне невігластво чоловіка.

***

Важко любити розумну жінку. Завжди боїшся впасти в її очах. Жінка втрачає на інтелекті, лише коли закохана. Так що бажано стабільно підтримувати в ній цей стан.

Поделиться

Оставить комментарий